Wizytówka na mapach Google stanowi bardzo ważny element strategii sprzedażowej i marketingowej. Z nawigacji korzysta coraz większa liczba użytkowników. Warto więc już dziś zacząć od stworzenia własnego konta i wyeksponowaniu obiektu na mapach. Zacznijmy od zalogowania się na konto!
Praktyczny poradnik jak usunąć opinie z Google
Temat zarządzania opiniami w Wizytówce Google jest od dłuższego czasu dość nośnym zjawiskiem. Przez ostatnie lata narosło wiele pytań i wątpliwości w tym temacie. Jak to jest z usuwaniem negatywnych opinii? Mamy na to skuteczne sposoby!
Jak to jest z tymi opiniami?
Zaglądając na swoją wizytówkę, niezależnie, czy z perspektywy użytkownika, czy też z jej wnętrza (czyli panelu zarządzania wizytówką), zobaczysz ile opinii pozostawiono, podział na poszczególne oceny oraz średnią ze wszystkich Twoich opinii.
Jeśli na Twoim koncie pojawia się sporo opinii – świetnie! Znaczy to, że Twoja firma jest coraz bardziej rozpoznawalna i ludzie do Ciebie trafiają. Po to właśnie jest wizytówka, żeby „kolekcjonować zadowolenie Gościa”.
Problem pojawia się wówczas, gdy zaczyna pojawiać się sporo opinii negatywnych.
Negatywna opinia nie zawsze znaczy, że ktoś robi Ci na złość, zanim zgłosisz ją do usunięcia, sprawdź, co jest jej powodem!
Sposób pierwszy – jak usunąć opinie z poziomu wizytówki Google
Wchodząc na swoje konto mailowe otwierasz pole z usługami Google (punkt 1), i klikasz pole Moja Firma (punkt 2).
Jeśli nie zobaczysz go na pierwszym widoku, rozwiń pole więcej i właśnie tam znajdziesz dostęp do wizytówki.
Z listy swoich lokalizacji wybierasz tę, której opinie chcesz poddać weryfikacji.
W przypadku, jeśli obsługujesz tylko jedną lokalizację, kwestia wyboru już Ci odpada, bo zostaniesz automatycznie przeniesiony na tę konkretną.
We wnętrzu swojej wizytówki masz dwie możliwości dotarcia do recenzji Twoich Gości, pierwsza to zakładka opinie w pasku bocznym, lub też zarządzaj opiniami, pod ostatnio pozostawionymi recenzjami.
Zgłaszanie opinii do Google
Po kliknięciu przycisku zgłoś nieodpowiednią treść, może wyskoczyć Ci następujący komunikat:
Przeczytać możesz, że duża aktywność użytkowników może powodować opóźnienia w przetwarzaniu zgłoszenia.
Kolejna rzecz, to ostrzeżenie o tym, że nie powinieneś zgłaszać dwa razy tej samej opinii, oraz należy zgłaszać tylko te opinie, które naruszają politykę treści Google.
Polityka treści Google,
Co do treści publikowanych na mapach, Google stworzyło specjalne wytyczne. Dowiesz się z nich:
- Gdzie mogą pojawić się Twoje treści,
- Co jest zabronione lub podlega ograniczeniom,
- Jakie są wymagania co do poszczególnych formatów,
- Wytyczne odnośnie prywatności,
- Zgłaszanie i naprawianie nieodpowiednich treści.
Nas interesuje kwestia elementów zabronionych i podlegających ograniczeniom, co więc znajdziesz w tej części poradnika?
Treści zabronione, lub podlegające ograniczeniom
- Spam i fałszywe treści, to co publikujesz powinno odnosić się do rzeczywistych wrażeń, nie publikuj również wielokrotnie tej samej opinii.
- Treści nie na temat, bo opinie to nie miejsce na ogólne komentarze, tematy społeczne, polityczne ani osobiste, zamieszczaj tylko wrażenia na temat opisywanego miejsca,
- Treści podlegające ograniczeniom, nie zamieszczaj ofert, usług podlegających przepisom prawnym, kuponów, linków, adresów mailowych, czy numerów telefonów,
- Treści niezgodne z prawem, zdjęcia naruszające prawo, prawa autorskie, takie, które przedstawiają dzieci w kontekście seksualnym. Ponadto materiały nie mogą przedstawiać nielegalnych produktów i usług, drastycznych scen przemocy oraz treści tworzonych przez grupy terrorystyczne lub w ich imieniu,
- Treści o charakterze jednoznacznie seksualnym, w żaden sposób nie wolno publikować treści erotycznych, natomiast w przypadku materiałów z udziałem dzieci, konto zostanie usunięte i podjęte zostaną kroki prawne,
- Obraźliwe treści, obraźliwy, wulgarny, obsceniczny język lub gesty,
- Treści niebezpieczne i dyskryminujące, zawierające groźby, nawołujące do krzywdzenia, nienawiści, promujące dyskryminację z jakichkolwiek powodów,
- Podszywanie się pod inne osoby, wprowadzanie innych w błąd, przypisywanie swoich treści innym osobom również zostanie usunięte,
- Konflikt interesów, zamieszczanie opinii na temat własnej firmy, publikowanie treści o obecnym lub byłym pracodawcy, publikowanie treści na temat konkurencji w celu wpłynięcia na ich oceny.
Sposób drugi – usuwanie opinii z poziomu mapy
Drugi sposób zgłoszenia opinii, to wyszukanie Twojego obiektu z poziomu Map Google, klikasz w opinie (zaznaczone tutaj czerwoną ramką).
Wystarczy wybrać konkretną opinię, następnie w trzy kropki przy niej. Rozwiniesz wówczas przycisk zgłoś naruszenie zasad i przechodzisz dalej.
Zgłoszenie naruszenia zasad
Niezależnie, który z podanych przeze mnie sposobów wybierzesz, trafisz właśnie do tego punktu, zgłaszanie. Wybór sposobu zgłoszenia nie ma wpływu na decyzję na jego temat.
Sam formularz zgłoszeniowy ma bardzo prostą konstrukcję, wystarczy podać swój adres mailowy oraz wybrać rodzaj naruszenia, z jakim mamy do czynienia w przypadku tej konkretnej opinii i kliknąć prześlij.
Pod spodem, dla ułatwienia możesz rozwinąć listę z zasadami publikowania komentarzy, jeśli nie miałeś wcześniej okazji na nią zerknąć.
Dzięki temu upewnisz się, czy zgłaszana przez Ciebie opinia na pewno łamie zasady stworzone przez Google.
Samo rozpatrywanie Twojej opinii powinno zostać rozwiązane w ciągu 4 dni, chyba, że wcześniej zostaniesz poinformowany o przedłużonym czasie oczekiwania (tak, jak w naszym przypadku).
4 dni minęły i… Nic!
Na szczęście nie jest tak, że nie możesz nic zrobić. Jeśli Twoje zgłoszenie zostało odrzucone, lub nie dostałeś żadnej odpowiedzi, zawsze możesz skontaktować się z działem pomocy i opisać dlaczego zgłaszasz właśnie tę opinię.
Ważne jednak, abyś wyjaśnił w miarę prosto, co stoi za zgłoszeniem tej konkretnej wypowiedzi do weryfikacji. Im lepiej uargumentujesz powody zgłoszenia, tym większa szansa, że uda się osiągnąć to co chciałeś – usunąć opinię.
Po kilku dniach od zgłoszenia, powinieneś otrzymać odpowiedź w tej sprawie. Zostaniesz poinformowany o usunięciu, bądź odrzuceniu prośby odnośnie recenzji.
Obie metody zawiodły, zgłoszenie innego problemu natury prawnej, związanego z usunięciem treści
W tym celu, Google udostępniło formularz pozwalający na zgłoszenie innego problemu natury prawnej, związanego z usunięciem treści, dostępny pod tym linkiem: https://support.google.com/legal/contact/lr_legalother?product=googlemybusiness,
Ten formularz powstał, na wypadek, gdyby inne, opisane przeze mnie wcześniej nie były odpowiednie dla Twojego zgłoszenia. Podobnie sytuacja ma się wówczas, gdy uważasz, że wskazane przez Ciebie treści w jakikolwiek sposób łamią prawo Twojego kraju.
Ważne jest wskazanie odpowiedniego adresu URL z możliwie najbardziej szczegółowym opisem sprawy. Pamiętaj jednak, że zgłoszenie nie gwarantuje pozytywnego rozpatrzenia Twojej sprawy.
Co należy wpisać w formularzu?
- Kraj zamieszkania, element wymagany,
- Pełne imię i nazwisko, również wymagane,
- Nazwa firmy,
- Nazwa organizacji, której prawa reprezentujesz,
Scrollując dalej niezbędne będzie podanie kontaktowego adresu e-mail. Dalej przechodzisz do treści, które Twoim zdaniem naruszają prawo. Tutaj najważniejsze będzie podanie adresu URL wizytówki, na której złamano prawo.
Podano przykład jak powinien wyglądać prawidłowy adres URL oraz jakie adresy nie są akceptowane. Na powyższym screenie widać także, że możesz dodać więcej niż jeden adres URL.
Przetwarzanie zgłoszenia możesz spróbować przyspieszyć, podając dokładny adres URL zgłaszanej opinii. Amerykański gigant stworzył instrukcję jak krok po kroku przejść proces zgłaszania.
Po skopiowaniu adresu do opinii (według rozrysowanej powyżej instrukcji), kopiujesz go w odpowiednie miejsce (pole numer 3), możesz podać kilka adresów podczas jednego zgłoszenia (przycisk dodaj kolejne).
Niezbędne będzie wyjaśnienie dlaczego Twoim zdaniem treść dostępna zgłaszanymi adresami URL jest niezgodna z prawem (jeśli istnieje taka możliwość, zacytuj konkretne przepisy prawa).
Równie ważne, jak opis niezgodności, jest podanie cytatu z każdego z adresów, Twoim zdaniem naruszającego prawo. W przypadku kiedy chodzi o zdjęcia lub wideo, ważny jest szczegółowy opis każdego z nich.
Pozostaje Ci tylko zaznaczyć checkbox, iż pod rygorem odpowiedzialności karnej, że podane przez Ciebie informacje są prawdziwe oraz że jesteś upoważniony do złożenia tegoż zgłoszenia.
Następnie Podpis, czyli Twoje Imię i Nazwisko, których podanie jest równoznaczne ze złożeniem podpisu cyfrowego, będącego wiążącym prawnie.
Wpisane tu dane muszą być identyczne z tymi podanymi na górze formularza. Złożenie niepełnego lub niepoprawnie wypełnionego wniosku sprawi, iż nie zostanie on rozpatrzony.
Zobacz również
Jak uzyskać pomoc w sprawie wizytówki, gdzie jej szukać i czy kontakt z gigantem z Mountain View jest skuteczny?
Wizytówka Google to darmowe narzędzie, za które czasem warto zapłacić zewnętrznej agencji!